Când ești „jmecher” de mic când crești mare ajungi șef la ANPC. Pe bune!

Șeful ANPC, Horia Constantinescu, s-a laudat ca in trecut ca a fost infractor si repetent.

Intr-un interviu acordat unei publicatii din Constanta, in 2019, Constantinescu se lauda ca a fost infractor in tinerete. „Primii bani i-am facut cum se faceau, mai cu bisnita, mai cu camata, mai cu stanga, mai cu dreapta”, se lauda actualul sef al ANPC.

In interviul din Info Sud Est, Constantinescu s-a prezentat ca un interlop care a ajuns sa aiba succes in viata: batai, amante si bani multi.

Mai jos, citiți fragmente din interviul fostului șef al ANPC, Horia Constantinescu

Era in clasa a IV-a cand a avut prima data nota scazuta la purtare, iar in clasa a XI-a a fost lasat repetent la purtare. Dupa Revolutie a inceput ”sa se descurce”, a facut primii bani din bisnita si camata si i-a promis mamei lui ca nu vor mai fi saraci niciodata. S-a tinut de cuvant. Astazi este milionar in euro si imparte businessuri si bani tuturor celor care l-au ajutat sau i-au fost alaturi.

– Am trait in cartierele limitrofe ale Bucurestiului acolo unde daca nu erai atent ajungeai fara pantofi acasa. M-am golanit destul de repede, am petrecut perioada tineretii in mai multe institutii de invatamant, am fost batausul scolii.

– Primul 7 la purtare l-am avut in clasa a IV-a. De nebun. Cel mai tare nu mi-au placut imbecilitatile predate in scoala. Biologia. De cate ori v-ati intalnit cu necesitatea de a explica cuiva cum e cu diviziunea amibei sau a parameciului? Mai aveam teoria constructiilor de masini… La ce-mi trebuia? Inteleg fizica, matematica, limba romana, istoria, geografia etc.

– Am fost elev la trei scoli generale… M-a dat afara intr-a VII-a. Ma batuse fratele unui coleg de-al meu pe care-l chema tot Horia. Mi-am dat seama ca nu putem fi doi de Horia in aceeasi scoala generala pentru ca de fiecare data cand il strigau pe el, ma intorceam si eu. Si l-am chemat odata: ”Bai, sefule, cum te mai cheama?”. Il mai chema Mihai. Si i-am zis: ”Pai, de azi inainte sa te strige toti Mihai, ca ma incurci cu Horia”. N-a inteles si i-am dat o mama de bataie, ca eram mai sportiv… Dar nici el nu era singur pe lume. A venit cu frati-su la liceu. Si mi-a dat o mama de bataie… Dar eu faceam sport de performanta, eram in lotul national de pentatlon modern: inot, atletism, calarie, scrima si tir. Aveam niste colegi mai bine hraniti, cu 10 ani mai mari ca mine. Le-am spus ca am patit un incident, m-am trezit cu aia care erau in lot, niste galigani de 20 si ceva de ani. L-au gasit si l-au spart cu bataia. Apoi, am mai rezolvat eu niste polite prin scoala, ca asa era la vremea aia, veneai cu gasca… Si m-au dat afara. M-au mutat disciplinar, de fapt. Ca bunicul fusese ministru si nu puteau sa scrie, ca dadea rau la partid. Nu imi faceau mie o favoare. Au facut asa ca sa nu pice o pata neagra pe obrazul partidului.

– Dupa care, intr-a XI-a, pentru ca am stropit o profesoara cu apa si pentru ca l-am batut pe unul din Lazar putin cam tare… m-au lasat singurul repetent la purtare din ultimii 75 de ani din invatamantul romanesc. Am avut media 5 la purtare.

– Nu ma ascund, plecand din cartierul din care am plecat, am fost unul dintre haiducii Bucurestiului. Am fost bataus de cartier la varsta la care altii jucau elasticul. Cand m-am ridicat in picioare, i-am batut pe toti betivii care o admonestau pe mama

– Primii bani i-am facut cum se faceau, mai cu bisnita, mai cu camata, mai cu stanga, mai cu dreapta. Escrocheriile vremurilor, de-acum 20 si ceva de ani. Eram copil, voiam sa ma imbrac.

– Ajunsesem la 19-20 de ani cu niste sume de bani… nu stiam ce sa fac cu ei. De fapt, stiam ce sa fac cu ei. I-am facut praf.

– Despre afaceri: Habar n-am. Sunt alea care sunt pe numele meu si alea care sunt pe numele altora. Habar n-am cate businessuri mai am. Marea majoritate a businessurilor le-am descarcat catre alti membri ai familiei si prieteni care mi-au fost alaturi si mi-au fost fideli in lungul si anevoiosul drum de a deveni un om puternic si financiar. Catre oameni care au meritat cate o parte pe care sa si-o administreze singuri si sa o creasca si sa ma onoreze cum ma onorau cand munceau pentru mine.

– Sunt social-democrat si socialist si cred in stanga mai tare ca in dreapta pentru ca asa am stiut in casa si asa am trait.

– Firme in Panama si actiuni la purtator: Si atunci, consultandu-ma cu un avocat roman si unul de drept international, am inteles ca singura solutie sunt actiunile la purtator. Un pachet de file pe care eu le-am luat si le-am bagat in plicuri asa cum am considerat eu ca trebuie impartite, nu cum poate vor considera ei dupa ce eu n-o sa mai fiu, si i-am spus avocatului: plicul 1 merge la fiica mea, plicul 2 la fata sora-mii, plicul 3 merge la baietel, plicul 4 la nevasta-mea, plicul 5 la mama si tot asa. Si fiecare plic cu indicatiile cu ce sa faca fiecare cu ce le-am lasat.

– Ma distrez, beau, mananc, am in continuare amante. Mie mi-e frica numai de prosti. De la un om inteligent te poti astepta la ceva rational, dar la prost e o surpriza continua.