Catedrala Mitropoliei Clujului va fi restaurată printr-un proiect al ADR Nord-Vest

Catedrala Mitropoliei Clujului va fi restaurată integral, printr-un proiect ADR Nord-Vest în valoare de 56.895.027,45 lei

Proiectul a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2024 și va avea o durată de 60 de luni, anunță Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului.

În valoare de 56.895.027,45 lei, proiectul este finanțat în baza contractului semnat între Agenția de  Dezvoltare Regională Nord-Vest, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Regional Nord-Vest 2021-2027, și Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului.

Proiectul de reabilitare intitulat „Reabilitare, restaurare și introducere în circuitul turistic a Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca”, vizează reabilitarea structurilor de arhitecturale și de rezistență, reabilitarea spațiilor interioare și a subsolului, continuarea lucrărilor de pictură în mozaic și realizarea elementelor decorative, precum și conservarea și restaurarea tâmplăriei metalice.

De asemenea, proiectul are ca scop includerea Catedralei Mitropolitane în circuitul turistic al regiunii, motiv pentru care va fi realizat un ansamblu de scări și pasarele ce urmează a fi amplasat pe elementele de beton armat prezente pe traseu.

Proiectul a fost prezentat în data de 22 decembrie la Reședința Mitropolitană din Cluj. Alături de ierarhii eparhiei, la întâlnire au participat Marcel-Ioan Boloș, ministrul finanțelor, Emil Radu Moldova, președintele Consiliului de Dezvoltare Regională Nord-Vest, Emil Boc, primarul municipiului Cluj-Napoca, Petru Alboi-Șandru, şeful Autorității de Management pentru Programul Regional Nord-Vest 2021-2027.