Din nou trădătorul de neam și țară, Werner Iohannis apară Austria și se opune luării unor masuri în cazul spațiului Schengen 

Statul Eșuat bipolar, acolo unde premierul Ciolacu vine și anunță că, va da în judecată Austria dacă se împotriveşte din nou aderării României la Schengen, ”președintele” Iohannis anunță că, ”decizia trebuie să fie foarte bine analizată.”

După ce premierul va da în judecată Austria la Curtea Europeană de Justiție pentru despăgubiri dacă își menține veto-ul, Iohannis își bagă, din nou nasu

„Posibilitatea de a da în judecată Austria dacă se va mai opune aderării României la Schengen trebuie să fie foarte bine analizată.”, a declarat șeful statului Werner Iohannis

„Această abordare trebuie foarte bine analizată şi, dacă este posibilă o soluţionare pe această cale, atunci cu siguranţă vom şti care este această posibilitate”, a arătat primul turist de lux al Statului Eșuat, într-o declaraţie pentru presa din România.

Șeful Marcel Ciolacu a declarat, luni că, în cazul în care Austria va vota, la Consiliul JAI din luna decembrie, împotriva aderării României la Schengen, va ataca decizia la Curtea de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE), demers în care va dori să aibă instituţiile europene drept parteneri.

Totodată, Marcel Ciolacu a declarat într-un interviu pentru Der Standard, că România va da în judecată Austria la Curtea Europeană de Justiție pentru despăgubiri dacă Viena își va menține veto-ul la Consiliul JAI din luna decembrie

„Ceea ce nu pot nici eu accepta este declaraţia conform căreia veto-ul ar avea legătură cu campania electorală din Austria. Spania, în calitate de preşedinte al Consiliului UE, susţine aderarea României la spaţiul Schengen şi are grijă ca această temă să se afle din nou pe ordinea de zi – fie în octombrie, fie pe 4 sau 5 decembrie în cadrul Consiliului miniştrilor de interne ai UE. Toate celelalte state, în afara Austriei, susţin aderarea României. Nu este adevărat nici ce susţine Nehammer, anume că prin România are loc o migraţie foarte activă.

De asemenea, am introdus, împreună cu Serbia, controale comune pentru a scoate din centrul discuţiilor acest subiect. Însă, în cazul în care cancelarul Nehammer va face din nou uz în mod nejustificat de dreptul la veto, va trebui ca, în calitate de prim ministru, să atac decizia Austriei la Curtea Europeană, pentru a cere despăgubiri pentru pierderile cauzate de neaderare”, spunea șeful guvernului Marcel Ciolacu.

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a calificat intenția lui Ciolacu de a da în judecată Austria drept o ”idee prematură”.

Predoiu susține că, soluția ar fi ”calea diplomatică” și că România ”are atuuri şi şanse reale să facă progrese”, fără a avansa însă un termen.

„Să vedeți ce au votat românii în 2020! Trădătorii de neam și țară fac ziduri in jurul Austrie si se susțin intre ei!”, a fost reacția unui cetățean