Emil Boc îl asigură pe premierul României că din toamnă vor începe săpăturile pentru metroul clujean
De curând primarul Clujului Emil Boc a declarat că în curând vor începe săpăturile pentru metroul clujean. Precizând că aceasta este prima linie de metrou din afara Bucureștiului și cel mai mare proiect de infrastructură de transport contractat până acum.

„Primăria are contract de finanțare semnat și își produce efectele. Primăria a parcurs toate procedurile legale licitației, validate de autoritățile statului român, contractul este în derulare și în toamnă sosesc cârtițele, așa cum este anunțat de multă vreme. Programul este în grafic de implementare, conform celui comunicat Ministerului Transporturilor. Finanțarea este asigurată, așa cum am spus, prin contractul existent. Lucrurile se întâmplă în fiecare zi”, a precizat Emil Boc
Primarul Clujului, Emil Boc a vrut să-i de-a o replică liderului PSD, Marcel Ciolacu- premierul României care și-a manifestat public îngrijorarea față de întârzierea lucrărilor de la metroul clujean
„Primăria are contract de finanțare semnat și își produce efectele. Primăria a parcurs toate procedurile legale licitației, validate de autoritățile statului român, contractul este în derulare și în toamnă sosesc cârtițele, așa cum este anunțat de multă vreme. Programul este în grafic de implementare, conform celui comunicat Ministerului Transporturilor. Finanțarea este asigurată, așa cum am spus, prin contractul existent. Lucrurile se întâmplă în fiecare zi”, a ținut să mai precizeze edilul Clujului
Totodată Emil Boc a amintit că în toamnă sunt programate săpăturile pentru metroul de la Cluj-Napoca, cu așa-numitele cârtițe care vor executa aceste lucrări.
Despre care toamna vorbește dl Boc încă nu a făcut precizarea. Cert este că pe data de 11 septembrie va fi o înfățișare la Curtea de Apel Cluj pentru povestea legată de „consultață”.
Va urma…