Guvernul Ciolacu a fost votat în Parlament
Deputații și senatorii au votat pentru adoptarea Guvernului Ciolacu, după ce pe parcursul zilei viitorii miniștri au fost audiați în Guvern.
![]()
În ședința reunită a celor doua Camere ale Parlamentului au fost prezenți 450 deputați și senatori. Au fost exprimate 383 de voturi (parlamentarii SOS, AUR si POT nu au votat). USR a votat împotrivă.
Au fost 240 de voturi „pentru” și 143 „impotriva”.
„Potrivit prevederilor articolului 103 alin3 din Constituţia României republicată, Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, adică minim 233 de voturi <pentru>”, a spus deputatul Daniel Suciu, care a prezentat procesul-verbal asupra rezultatului votului.
Hotărârea Parlamentului va fi înaintată președintelui României care va numi noul Guvern. Urmează ca premierul, dar și miniștrii să depună jurământul de credință la Palatul Cotroceni.