Liberalul Marcel Boloș s-a sucit. Nu se mai modifică anul acesta sistemul de impozit pentru proprietăți

Șeful Finanțelor Marcel Boloș a anunțat că nu va fi modificat în acest an sistemul de impozitare a proprietăților. Liberalul s-a referit la sistemul de calcul al valorii de piaţă a imobilelor într-un fel în care impozitul pe proprietate, plătit anual către primării, să fie stabilit la valoarea reală şi nu în funcţie de unii indicatori din Codul fiscal. O definitivare acum a acestui sistem ar fi permis aplicarea chiar de la 1 ianuarie 2025.

Majorarea taxelor pe proprietate, prin impozitarea lor la o valore corelată cu cea de piaţă, este şi printre obiectivele stabilite în PNRR. El a adăugat că va putea fi adusă în discuție modernizarea acestui tip de impozit pe proprietate începând cu 1 ianuarie 202

 „e-Proprietatea este un subiect extrem de important pentru ce înseamnă digitalizarea impozitului pe proprietate, de la sistemul de declaraţii care încă se mai depun în formă scrisă, până la modalitatea de determinare a acestui impozit, cu ajutorul valorilor de piaţă. Ca perspectivă de modernizare şi digitalizare, sigur că trebuie intensificate eforturile de operaţionalizare a structurilor pentru impozitul pe proprietate, dar şi a sistemelor informatice necesare pentru acest tip de impozit. Perspectiva de a avea o strategie de digitalizare completă o văd cu 1 ianuarie 2026”, a declarat Marcel Boloș, într-un interviu pentru Profit.ro