Marcel Boloș: „Analizăm ca pentru tranșa a 2-a să creștem plafonul de venit de la 2.000 de lei la 3.000 de lei”
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, a declarat la Digi24 că analizează în coaliție să crească plafonul de venit de la 2.000 de lei la 3.000 de lei pentru emiterea cardurilor de energie de 1.400 lei, începând cu a doua tranșă.

Acesta spune că modificarea ar putea avea loc în funcție de cum se va derula tranșa 1, de fondurile alocate și de discuția cu Comisia Europeană.
„Analizăm după decizia care va ave aloc în coaliție ca pentru tranșa a 2-a să creștem plafonul de venit în funcție de cum se derulează tranșa 1 și de modul în care ne mai vedem din punct de vedere al fondurilor alocate, dar există această perspectivă de modificare a plafonului de venit și să discutam cu Comisia Europeană de modificări până la 3000 de lei. Noi avem acești bani pentru că sunt din politica de coeziune 2014-2020, dar trebuie să operăm și modificăm programele operaționale derulate în paralele, dar tot presupune un proces mai îndelungat de modificare.
Românii vulnerabili vor primi în anul 2023 un sprijin pentru plata facturilor la energie în valoare de 700 lei, de două ori/an, acesta fiind acordat din fonduri europene. Cardurile pentru încasarea ajutoarelor vor fi emise și distribuite de Compania Națională Poșta Română, iar listele cu beneficiari vor fi întocmite de Ministerul Muncii și Solidarității Sociale.”
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a făcut un ghid privind acordarea acestor carduri de energie.