Ponta vorbește despre numirea în funcția de premier a lui Ciolacu: „Nu trebuie să numească pe baza votului românilor?”

Șeful statului Klaus Iohannis a declarat, joi, la Bruxelles, atunci când coaliția va decide să facă o schimbare de guvern, se vor prezenta toate părțile interesate, vor prezenta punctele de vedere și, în conformitate cu Constituția, va lua atunci când decizia care i se va părea cea mai bună pentru România.

Printre primele figuri politice din România care au reacţionat la discursul preşedintelui Iohannis a fostul premier Victor Ponta, care îi aminteşte şefului statului că numirea premierului se face în baza votului românilor de la alegerile parlamentare, unde PSD a nevoie, în 2020, cel mai mare. scor.

„Ah! Deci Dl Iohannis nu știe nimic de un acord între PSD și PNL? Deci Dl Iohannis nu așa a promis, în Noiembrie 2021, PSD și Romaniei că va face dacă îl acceptă și îl votează pe dl Ciucă ca Prim Ministru? Deci dl Iohannis nu cred că trebuie să numească în fruntea guvernului pe baza votului dat de români la Alegeri, ci doar pe cine consideră el? Deci singurul lucru care contează „decizia care mi se va părea cea mai bună”! zic să îl lăsăm în pace, că știe el mai bine!”, a scris Victor Ponta, pe pagina sa de Facebook