Purtarea măștii de protecție redevine obligatorie în spitale – Ministrul Sănătăţii recomandă masca şi în autobuz sau avion

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, anunţă că măştile de protecţie vor fi folosite în spitale pentru a preîntâmpina răspândirea infecţiilor nosocomiale.

Ministrul Sănătăţii anunţă că masca de protecţie va fi obligatorie în spitale. Purtarea măştii de protecţie în interiorul unităţilor medicale este inclusă în legislaţia privitoare la protecţia pacienţilor în spitale. De aceea, Alexandru Rafila i-a informat pe reprezentanţii direcţiilor de sănătate că trebuie să aplice prevederea.

„Tulpină Omicron e în continuare dominantă. 100% din cazuri sunt cu această tulpină. Nu există dovezi privind o severitate mai mare. Reinfecțiile cu BA5 sunt frecvente inclusiv pentru persoanele care au trecut prin boală cu Omicron. Avem circa 20% reinfecții. Având în vedere că au trecut șase luni de la valul inițial, chiar și cei vaccinați cu trei doze, e clar că există o eludare a răspunsului imun chiar și la cei vaccinați, așa că estimăm o creștere în curând”, a mai spus ministrul.

Ministru Rafila îi sfătuiește pe români să utilizeze masca în interior, când călătoresc cu avionul sau autobuzul

„Dvs. vă gândiți la festivaluri, eu mă gândesc la concediile obșnuite. Sfatul meu e să utilizeze masca în interior, când călătoresc cu avionul sau autobuzul. Din câte știu festivalurile sunt în aer liber, iar transmisabilitatea e mai redusă”, a arătat Rafila, răspunzând unei întrebări.

De asemenea, în perioada următoare vor fi informaţi despre acest lucru şi managerii spitalelor din ţară. Este vorba despre „utilizarea măştii în interiorul spitalelor pentru preîntâmpinarea răspândirii nosocomialelor”, a explicat ministrul Sănătăţii.

Totodată, angajaţii ministerului au făcut o statistică privitoare la centrele de tratament ambulatoriu din întreaga ţară şi au constatat că acestea au cantităţile necesare de antivirale.