România riscă să piardă aproape 40% din PNRR

România riscă să piardă aproape 40% din banii europeni din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, din cauza reformelor întârziate, avertizează economiştii. Guvernul vrea să renunţe la unele investiţii care nu pot fi implementate la timp şi să se axeze pe proiectele care sunt aproape de finalizare. Doar 14% dintre cerinţele de la Bruxelles au fost până acum îndeplinite

Guvernul are timp să depună la Bruxelles cel mult 3 cereri de plată până în august 2026, moment în care ar fi trebuit să fie implementate reformele din toate cele 10 solicitări. Asta înseamnă peste 10 miliarde de euro pierdute. Momentan, s-a ajuns de abia la cererea 3, care este și ea blocată din cauza numirilor în companiile de stat, făcute netransparent, şi a nereformării sistemului pensiilor speciale.

20 de miliarde de euro care ar trebui absorbiţi, nu avem cum să depunem un număr mai mare de 3 cereri de plată, cu siguranţă procentul de 100% este posibil să nu fie atins”, a declarat Marcel Boloş, ministrul Proiectelor Europene.

O delegație a Comisiei Europene a venit săptămâna aceasta în inspecţie la Bucureşti pentru a vedea stadiul implementării reformelor.

Guvernanții vor să renegocieze PNRR-ul și să renunțe la unele investiții. Modernizarea căii ferate Arad-Timisoara-Caransebeş ar putea pierde finanţarea europeană, iar banii s-ar putea duce spre finalizarea Autostrăzii Moldovei. Probleme sunt şi la investiţiile din energie.