Vasile Dîncu vorbește despre navele rusești care patruleză în Marea Neagră
Ministrul Apărării a vorbit, în urmă cu puțin timp, despre navele rusești care patrulează în apropierea platformelor din Marea Neagră. Astfel, Vasile Dîncu a subliniat că există momente când acestea „se apropie foarte mult”.
![]()
Pericol lângă România! O spune chiar ministrul Apărării: Se apropie foarte mult
Așadar, ministrul Apărării a spus că există momente în care nave militare rusești se apropie de zona economică exclusivă a României din Marea Neagră.
În schimb, Vasile Dîncu a subliniat că nu sunt incidente care ar putea să ducă la declanșarea unui conflict.
„Există momente în care se apropie foarte mult de zona exclusivă, sunt metode prin care Rusia încearcă, alături de războiul hibrid pe care îl are în acest moment faţă de ţările din flancul estic, faţă de Europa, încearcă să creeze o stare de nelinişte, încearcă să-şi arate forţa în Marea Neagră. Nu sunt incidente care ar putea să ducă la declanşarea unui conflict”, a declarat Vasile Dîncu la Antena 3.
De asemenea, ministrul a subliniat și că Armata Română face parte din NATO, iar flancul estic „a fost echilibrat foarte mult şi în partea de sud, aşa cum era partea de nord”.
„Armata Română face parte din NATO aşa cum vedeţi pe teritoriul României şi flancul estic a fost echilibrat foarte mult şi în partea de sud, aşa cum era partea de nord, Marea Neagră este egala Mării Baltice în acest moment. Avem în acest moment o responsabilitate comună şi Armata Română ca parte a NATO alături de aliaţi ar putea să facă faţă la orice agresiune”, a completat ministrul Apărării.