Blonda lu’ Boc ajunsă sefă la Ministerul de Interne, ar fi umilit funcționarii publici dintr-o comună din Maramureș. Primarul se apară

Angajații Primăriei Coroieni ar fi fost puși să facă curat în casa Ștefaniei Ferencz, omul de încredere a lui Emil Boc și al lui Lucian Bode, ministrul de Interne.

”Doamna Ștefania este cunoscută și de blonda lui Boc, a fost consilier al domnului primar de Cluj și acum este secretar general în Ministerul Afacerilor Interne. O doamnă care, vă spun sincer, ne-a tratat ca pe niște sclavi, fără a nu oferi nici măcar un pahar cu apă”, a declarat Luminița Tămășel Țurcaș, secretar Primăria Coroieni, județul Maramureș,

Se pare că după toată această „aventură”, primarul liberal Gavril Ropan este acuzat că a trimis angajatele, iar pe numele lui a fost depusă și o plângere penală la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Lăpuș.

Pe data de 24 august 2022 primarul comunei Coroieni, jud. Maramureș, Gavril Ropan ar fi „delegtat” opt funcționari publici pentru a face curățenie în casa părintească Ștefaniei Ferencz Gabriela- secretar general în cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Funcționarii au lucrat în casa aceea exact pe timpul de programului de lucru de la primărie. Adică între orele 11:00- 16:00.

„Întreaga operațiune sa desfășurat sub stricta supraveghere a primarului și a Ștefaniei, umilindu-i să spele, inclusiv, grupul sanitar. Mai mult! Se pare că Ștefania Ferencz nu a fost mulțumită de spălare WC-ului și ia cerut în mod imperativ, secretarei comuniei- „delegată” în echipa de curățenie- să revină asupra lui (WC-ului)”, se arată într-un mesaj publicat de vasiledale.ro .

Culmea! A doua zi femeile umilite au fost acuzate de furtul unor bijuterii din casa unde au „robotit” a jumătate de zi fără să primească nici un pahar de apă.
Revoltate, femeile, au depus o plângere penală la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgul Lăpuș împotriva primarului Comunei Coroieni. Cu toate aceste acuzații din partea celor doi, femeile au propus ca, în prezența lor, să fie căutate presupusele bijuterii care lipsesc. În urmă căutării, acele bijuterii au fost găsite în casă, chiar în prezența Ștefaniei Ferencz! Nici vorbă de furt”, precizează secretarul general al primăriei comunei Coroieni, Luminița Tămășel Țurcan

Aflând de plâgerea penală făcută la Parchet de către secretarul general al comunei, se pare că primarul ar fi vrut să avanseze ideea că funcționarii din echipa de lucru „delegată” să facă curățenie la casa Ștefaniei Ferencz, au mers  acolo de bună voie. În realitate, femeile au afirmat că nu o cunosc pe acesta doamnă, a mai relatat, Luminița Tămășel Țurcan

Mai departe, doamna secretar general, Luminița Tămășel Țurcan a declarat că primarul a fost le-ar fi spus angajaților să o scoată afară de braț din primarie. În ce măsură și-ar permis acei funcționari să facă un asemenea abuz asupra unui secretar general al primăriei? Încă nici noi nu stim.

Conform spuselor secretarului general al primăriei Coroieni, echipa de lucru delegată de la Primăria Comuniei Coroieni  de către dl  primar Gavril Ropan a fost formată din opt funcționari publici:

-secretarul general al primăriei
două funcționare de la serviciul de contabilitate
-managerul de proiecte,
referentul agricol,
un om de serviciu
doi muncitori

Apropo! Știți cine este doamna Ferencz Ștefania Gabriela? Vă dăm doar un indiciu: „Blonda lu’ Boc”

Aventurile și percepțiile acesteia ajunsă în fieful lui Bode? Ascensiunea de la primăria Clujului până în fruntea unui minister?

Replica primarului comunei Coroieni jud. Maramureș, Gavril Ropan.

Contactat de jurnaliști pentru a avea o părere despre aceste acuzații, primarul, infirmă toată această poveste precizând că totul este o înscenare

”Eu nu sunt în comună, sunt la Cluj. Totul este o diversiune. Doamna secretara a noastră nu este normală! Recurge la tot felul de artificii. Are ea o boală pe mine, ca primar. Nu se subordonează sub nicio culoare și se crede undeva în ceruri, iar noi pe pământ. Eu nu am spus către nimeni să meargă. E o chestie de prietenie între femei. Mie mi s-a cerut o învoire de o oră. Mi se pare să o dau. Nu puteam să refuz. Învoierea se dă și îmi stă în atribuțiile de primar. Nu știu eu nu am fost acolo, deși am văzut că în presă insinuează tot felul de lucruri.

În poze nu îi văd lucrând, ci stând de vorbă. Doamna ministru vine la șase luni acasă și normal când vine își adună prietenele, prietenii. Mi se pare normal să se întâlnească cu tot satul. Se știe cu toată lumea. Acolo au mai fost și alte persoane, din informațiile mele, la discuții. Nu știam unde se merg. Nu am fost acolo, eu am fost prin comună, dar nu am fost acolo. Doamna secretara insinuează și exagerează. Nimeni nu i-a obligat să meargă acolo. Ei au mers acolo la discuții și la întâlnire. Ce s-a întâmplat acolo nu știu.

Eu am primit un telefon: domn primar ne lăsați o oră libere. Am spus da. Nu am întrebat unde. Sunt om serios și nu fabulez. Nici măcar nu au fost 8. Au fost patru fete. Exagerează și cu numărul. Toate prieteni de-ale doamnei ministru și vecine. Sunt vecine, poartă în poartă. Înțelegeți. Eu o cunosc pe doamna ministru suntem dintr-un sat atât de mic, un sat în care se cunosc și găinile între ele. Corect că ne-am cunoscut și politic, și consăteni. O știu de copil mic. Am fost prieteni de familie cu tatăl ei, cu mama ei. Am fost consăteni.

Ceea ce v-am spus e real și timpul o va dovedi. Totul o înscenerare. Doamna secretară a ceva personal cu mine. Sunt conflicte pentru doamna secretară nu face treaba la serviciu, și face ce vrea ea și nu ascultă pentru că ea nu vedele supusă la nimeni și pe acest fond normal am mai avut câteva conflicte. Și ea face toate acestea sub formă de răzbunare. Dânsa ca să arate cornițele, să arate puterile recurge la chestii din astea. Eu până acum nu am fost citat pentru a fi audiat”, a declarat Gavril Ropan, primarul comunei Coroieni.