Adrian Voican (ANAT) despre coplata bugetarilor pentru voucherele de vacanţă: „cea mai proastă dintre toate propunerile discutate până acum”

Vicepreşedintele Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT), Adrian Voican, a declarat vineri că varianta vehiculată de acordare a voucherelor de vacanţă, prin care angajatul să plătească o vacanţă de 1.600 de lei şi apoi să i se deconteze 800 de lei, i se pare „cea mai proastă dintre toate propunerile discutate până acum”, conform Agerpres.

„Interpretarea pe care am auzit-o cum că omul ar trebui întâi să-şi cumpere o vacanţă de 1.600 de lei şi apoi cineva să-i deconteze cumva şi să-i pună banii pe cardul de vacanţă mi se pare cea mai proastă dintre toate variantele discutate până acum de punere în practică, pentru că ce să mai facă el cu banii respectivi pe card după ce deja şi-a cumpărat vacanţa?”, a spus vicepreşedintele Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT).

El a atras atenţia că foarte mulţi bugetari vor renunţa la aceste vouchere de vacanţă, iar economia românească de fapt va pierde, pentru că acei bani s-ar fi întors sub formă de taxe, impozite, TVA, plus că ar fi contribuit şi la dezvoltarea comunităţilor locale.