Burduja avertizează că este posibil să se stingă lumina în România: ”Pot apărea pene de curent din cauza caniculei”.
În contextul schimbărilor climatice tot mai evidente, România se confruntă din ce în ce mai des cu fenomene meteorologice extreme, cum ar fi canicula intensă, furtuni violente și alte manifestări severe. Acestea pot avea consecințe directe asupra infrastructurii energetice a țării, provocând pene de curent ce afectează atât consumatorii casnici, cât și cei industriali.

Șeful „de la Energie”- ministrul Sebastian Burduja, a declarat că astfel de fenomene meteorologice extreme pot duce la întreruperi ale alimentării cu energie electrică.
”În momentul în care ai condiții meteo aparte, că vorbim de caniculă, furtuni, de aceste fenomene asociate schimbărilor climatice, pot apărea și pene de curent. Le recomand românilor să rămână calmi. Noi lucrăm cu distribuitorii să reducem la minimum durata unor asemenea evenimente”, a spus Burduja.