Burduja: ”Cetăţenii model să folosească electrocasnicele la prânz, ca să aibă facturi mai mici”
Ministrul liberal de la Energie, Sebastian Burduja, a explicat, cum pot obține românii facturi mai mici la curent, atunci când folosesc electrocasnicele. De asemenea, el a anunţat că are în vedere în cazul unor pene de curent să fie aplicate şi măsură a tarifelor diferențiale.
![]()
Burduja a spus că cel mai bun moment de a fi ”cetățeni model” este în jurul prânzului pentru că, aşa putem beneficia şi de energia verde produsă în România.
„Oricând poate. Nu va suferi nicio penalitate şi preţul pe KW oră este plafonat. Dacă dorește să fie un cetăţean model, atunci mențin recomandarea, care nu e a mea, ci a experților din domeniu să încerce să consume mai multă energie în jurul prânzului, când noi beneficiem și de energia de la parcurile solare. Seara este cea mai mare problemă, pentru că atunci ne lipsește evident această producție și atunci avem un gol care trebuie acoperit”, a spus Sebastian Burduja.