CTP scumpește biletele și abonamentele începând cu 1 iulie 2022
Compania de Transport în Comun, Cluj-Napoca (CTP), a precizat că scumpirea vine ca urmare a unui nou contract de furnizare a energiei electrice, după data de 1 decembrie 2021, unde prețul energiei electrice crește cu 135,8% adică de la 405,90 lei Mwh la 957,23 Mwh.
Noul tarif
- În prezent, un bilet pentru o călătorie costă 2,5 lei, iar din 1 iulie acesta va costa 3 lei.
- Pentru două călătorii, clujenii plătesc 5 lei, iar peste o lună aceștia vor trebui să scoată din buzunar 6 lei.
- Și biletul pentru transportul de noapte se scumpește, de la 4 lei, cât și în prezent, la 5 lei.
- Un bilet urban de 30 de minute va costa 3 lei de la 1 față de 2,5 lei cât și în prezent, iar cel de 60 de minute va costa 6 lei. În prezent, biletul urban de 60 de minute costă 5 lei.
Tariful abonamentelor configurat cu date de 1 iulie ac .
Astfel, un abonament pentru o zi pe toate liniile va costa 20 de lei față de 14 lei cât e în prezent. Pentru un abonament pentru trei zile, toate liniile, va trebui să plătiți 33 de lei față de 23 de lei cât e în prezent.
Un abonament lunar pe o linie va costa 90 de lei. În prezent, el costă 70 de lei. Un abonament lunar pe două linii ajunge la suma de 122 de lei față de 95 de lei în prezent. Mai mult, un abonament lunar pe toate liniile nominalizat va costa 177 de lei de la 1 iulie față de 138 de lei cât e în prezent, iar pentru unul nenominalizat pe toate liniile veți plăti 214 lei față de 168 de lei cât costă acum.
Abonamentele lunare pentru studenți, masteranzi și doctoranzi cu reducere, pe bază de card, 120 de călători vor ajunge 88 de lei față de 70 de lei în prezent, iar abonamentele lunare pentru elevi, 120 de călătorii, vor costa 65 de lei față de 51. de lei în prezent.