Ministru Finanțelor, Marcel Boloș a anunțat că va crește valoarea creșterea voucherelor de vacanţă
Voucherele de vacanță vor crește la 1.600 de lei, însă le vor mai primi doar angajaţii de la stat care au salarii de până la 8.000 de lei net pe lună, a anunțat marți ministrul Finanțelor.

Ministru Finanțelor a răspuns jurnaliștilor la întrebarea „de ce valoarea voucherelor de vacanţă creşte”. Răspunsul ministrului a răspuns că „era necesar pentru că vor fi impozitate cu 10% pentru contribuția la sănătat”
„Pentru ca să menţinem valoarea, fiindcă ele vor fi incluse în baza de impozitare a CASS-ului, deci se va plăti contribuţia la asigurările sociale de sănătate şi să avem aceiaşi bani pentru cei care urmează să primească, să nu fie afectaţi, pe de o parte, pe altă parte, există şi pragul de venit de 8.000 de lei net pentru a proteja pe cei care sunt cu venituri mici şi a avea o anumită chibzuinţă în folosirea banilor pentru voucherele de vacanţă”, a explicat ministrul Finanţelor, Marcel Boloș