Persoanele vulnerabile vor beneficia de ajutorul suplimentar și în luna august
Persoanele vulnerabile vor beneficia și în luna august de un ajutor suplimentar de 250 de lei, a anunțat premierul Marcel Ciolacu.

Măsura face parte din programul social „Sprijin pentru România“, destinat persoanelor aflate în situații defavorizate, inclusiv pensionarii și persoanele cu dizabilități.
„Continuăm un program important, cu un impact social major pentru persoanele aflate în situații defavorizate, pensionarii cu venituri mai mici de 2.000 de lei lunar și persoanele cu dizabilități. Le acordăm cu o nouă tranșă de 250 de lei, pentru produse alimentare și mese calde. Peste 2,5 milioane de persoane vor încasa bani în august, așa că Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene primește în plus aproape 650 de milioane de lei“, a declarat premierul Marcel Ciolacu.