Președintele PSD Cluj-Napoca, Ovidiu Săcară: subiectul construirii metroului este dus la limita inferioară a profesionalismului primăriei clujene
Comisia Europeană va retrage finanţarea de 300 de milioane de euro pentru metroul din Cluj-Napoca. Aceasta știre a făcut înconjurul țării iar clujenii nu vad cu ochi buni aceasta pierdere. Totuși primarul Emil Boc îi asigură pe clujeni că lucrările la metrou vor începe încurând

Președintele PSD Cluj Napoca, OVIDIU SĂCARĂ își exprimă opinia cu privire la subiectul construirii metroului clujean
În opinia mea, subiectul construirii metroului din municipiul nostru este unul adus la limita inferioară a profesionalismului din executivul primăriei clujene, ca să nu spunem incompetență.
După modelul eșecului pe investiția ”Centura Metropolitană” avem de a face cu o copie fidelă a acestui gen de eșec, pierzând sursa de finanțare din PNRR.
Totuși, datorită soluțiilor găsite la nivelul Guvernului României, această investiție va fi finanțată prin Programul Operațional Transport astfel încât să depășim acest episod penibil de incompetență administrativă.
Se pare că dorința și ambiția Guvernului României condus de Marcel Ciolacu este mult mai mare decât cea a Primăriei Municipiului Cluj Napoca condusă de Emil Boc, în a avea început și final în asemenea proiect dedicat cetățenilor din Municipiul Cluj Napoca.
După ”multitudinea” de proiecte din fonduri europene atrase pentru dezvoltarea Municipiului, în momentul în care ne-am lovit de un proiect serios și mare, se pare că tot blocul administrativ s-a scurtcircuitat. Asta arată incompetența administrației locale din primăria municipiului Cluj-Napoca, remediabilă sper eu, odată cu instalarea noului Consiliu Local și coagularea unui nucleu de profesioniști pe partea de execuție”
Ovidiu Sacara,
Presedinte PSD Cluj-Napoca