Prof.univ.Vasile Dîncu despre „circul” Dianei Șoșoaca din Parlamentul UE: A fost fluierată și huiduită din toate părțile”

Profesorul Vasile Dîncu, prezent în ședința de plen a Parlamentului European a scris pe pagina sa de facebook că ieșire Dianei Șoșoaca a creeat o surpriză și o contestare violentă.

„Ieșirea primitivă a colegei mele din Parlamentul European a creat o surpriză și o contestare violentă. A fost fluierată și huiduită din toate părțile, inclusiv din zona ei de proximitate spațială si ideologică, acolo unde se știe că sunt plasați așa-numiții „patrioți” europeni. Această zonă nu a primit-o în niciun grup, dar a simțit că pierde la imagine dacă se asociază cu circul cu care Șoșoacă ne-a obișnuit deja.

Admonestarea Ursulei de către Diana Șoșoacă a fost fluierată vehement și de colegii ei, dar și de noi, devenind astfel aliați de conjunctură, și nu a rămas fără efect. În toate grupurile s-a vorbit despre nevoia unui vot pentru Ursula, ca alternativă la violența și intoleranța extremei drepte. Asta ne așteaptă dacă nu votăm pentru Ursula, spuneau și cei care se îndoiau cu o zi înainte de necesitatea votului pentru von der Leyen sau care spuneau că ne mai putem gândi până în toamnă.

Paradoxul este că Diana Șoșoacă i-a dat o mână de ajutor Ursulei, nedorita ei expresivitate ajutând la o polarizare extremă, din care von der Leyen a câștigat voturi în plus”, se arată într-o postare de luni a lui Vasile Dîncu.