Reacția prof.univ.dr. Vasile Dîncu, liderul PSD Cluj, după ce Iohannis și-a anunțat demisia

În urmă cu puțin timp, Klaus Iohannis și-a anunțat demisia într-o conferința de presă: „Pentru a scuti România de această criză, de această evoluție inutilă și negativă, demisionez din funcția de președinte al României”

 

Președintele PSD Cluj, prof.univ.dr. Vasile Dîncu, este de părere că președintele Iohannis nu scutește România de criză ci a dus Romania in aceasta criză. Coaliția scăpa de un bolovan din raniță dar nu scapă de moștenireanlui Klaus Iohannis

„Președintele nu scutește Romania de criză, a adus România în această criză, iar acum demisionează într-un gest nevrotic, egoist. A demisiona când ai o manifestație în Piata Victoriei poate transmite ideea ca protestatarii pot merge mai departe, își pot dori mai mult. Poate coaliția de guvernare scapă de un bolovan din ranita, dar nu scapă de moștenirea lui Klaus Johannis. Demisia putea fin făcută de o maniera strategica, sau nu trebuiască se ajungă aici. Un președinte care a ratat mandatul de un deceniu, pleacă bosumflat. Nu și a propus nici o schimbare a vieții romanilor și Nimicul i-a reușit perfect!”, a declarat prof.univ. dr. Vasile Dîncu pentru Observatorul de Cluj