Reacția șefului AEP la ”Planul Simion” cu locuințele ieftine

Toni Greblă, șeful Autorității Electorale Permanente (AEP), a declarat în cadrul unei conferințe de presă faptul că AEP fost înștiințată cu privire la contractele semnate  de liderul AUR, George Simion, care s-a angajat să le dea românilor locuințe la 35.000 de euro.

”Autoritatea Electorală Permanentă are în acest domeniu, în principal, următoarele argumente: verifică sursa veniturilor fiecărui partid politic și verifică modul în care acestea sunt cheltuite. Sunt cheltuite într-un anume fel înainte de campania electorală, sunt cheltuite mai strict reglementat în timpul campaniei electorale. Nu putem vorbi de cheltuieli electorale decât în timpul campaniei electorale, care nu a început. Acum, probabil, fiecare competitor politic își promovează imaginea, programul politic.

Fiecare, respectând legea, poate să aleagă acea modalitate de promovare a partidului, a oamenilor, fără să facă vorbire de un anume tip de alegeri sau de o anume persoană care va candida la o anumită funcție. Drept urmare, în această perioadă nu putem vorbi de campanie electorală. Modul în care un partid își face imaginea e atributul altor instituții”, a declarat președintele AEP.

Totodată Toni Greblă a precizat că nu își dorește să se implice în disputele politice electorale.

”Am primit și noi sesizări. Vom face o analiză în funcție de atribuțiile pe care AEP le are asupra modului cum sunt cheltuite sume de bani de către partid, de către competitorul respectiv și vom face public imediat rezultate verificării”, a mai precizat șeful AEP.