Spitalul Regional de Urgență Cluj. Ceremonia de spargere a solului.

Agenția Națională pentru Dezvoltarea Infrastructurii în Sănătate a organizat sâmbătă, 18 mai, ceremonia de spargere a solului pentru Spitalul Regional de Urgență Cluj, astfel că au început lucrările efective la acest proiect.

La eveniment au mai fost prezenţi prim-ministru Nicolae Ciucă, preşedintele Consiliului Național PSD prof.univ. Vasile Dîncu, ministrul Sănătăţii Alexandru Rafila, edilul Clujului Emil Boc, șeful Consiliului Judeţean, Alin Tişe şi primarul comunei Floreşti, Bogdan Pivariu

Ministru Sănătății, Alexandru Rafila, a subliniat că avem 20 de spitale prin PNRR

“Au început lucrările la toate cele trei spitale regionale de urgență din România. Aici la Cluj va fi o inaugurare simbolică pentru că deja constructorul lucrează de o lună și deja a executat aproape 10% din lucrările pe care trebuie să le realizeze. E o situația mai complicată aici la Cluj, trebuie făcuți niște pereți de sprijin pentru acest teren, trebuie excavat și pregătit în mod special. Sunt convins că și din punct de vedere al timpului necesar se vor încadra. Noi o să facem totul posibil ca activitatea de construcție efectivă a edificiului să nu aibă niciun fel de întârziere. Vreau să vă spun un lucru care îmi vine în minte în ultimii 30 de ani. În România se construiesc spitale. Avem 20 de spitale prin PNRR. Sunt foarte mulți primari și președinți de Consilii Județene care au interese să modernizeze aceste unități din subordine și să crească accesul cetățenilor la servicii medicale de calitate. Nu vreau să dăm o tentă politică evenimentului. Până la urmă construim pentru comunități și pentru cetățeni aceste unități medicale iar parteneriatele, fie că sunt politice sau de altă natură, sunt în interesul oamenilor. Spitalul din Cluj se va face dar trebuie să fim siguri că în următorii 4 ani vom avea un acces rapid pentru pacienți pentru că este un spital de urgență. Traficul, aici în Florești, am constatat că nu este complicat ci foarte complicat. Cred că trebuie găsită o soluție și cred că va exista interes. Autoritățile din Florești sunt gata să ajute acest spital și le mulțumesc. Peste 4 ani, să ne vedem la inaugurarea acestui spital”, a spus Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.

Ubitech Construcții a fost desemnat câștigător al licitației de peste 52,2 milioane lei fără TVA pentru primele lucrări la Spitalul Regional de Urgență Cluj care va fi construit în Florești.