Tanczos Barna, despre urși „Îi vom vedea și în Delta Dunării, nu suntem departe de acel moment”

Tanczos Barna, senator UDMR și fost ministru al Mediului, a vorbit, joi seara, despre pericolul pe care-l reprezintă populația extrem de mare de urși în România, în contextul recentei tragedii în care o tânără fată a fost atacată și ucisă de un urs în Munții Bucegi.

„Eu cred că proiectul este suficient de matur, a fost dezbătut în toate comisiile de specialitate, sper să se ajungă la vot şi la o aprobare. Subliniez încă o dată că proiectul de lege în sine, sau o lege prin care se reintroduce vânătoarea nu este o soluţie magică. Nu este o soluţie care rezolvă toate problemele”, a declarat Tanczos Barna la Prima News.

Senatorul UDMR a mai spus că, acolo unde se constată că urșii ajung în teritoriile locuite de oameni și prezintă un pericol, trebuie făcută „o intervenție imediată” fără a se mai aștepta aprobări sau „proceduri complicate”.

„Avem urşi în afara habitatului lor natural, vin urşii în zonele locuite. Acolo trebuie să avem intervenţia imediată, fără proceduri complicate, fără telefoane, fără aprobări, acel comitet pentru intervenţie să decidă la faţa locului ce trebuie să facă în cazul acelui urs, dacă este agresiv, dacă poate fi relocat”, a spus Barna