Tinerii sub 21 de ani nu vor mai avea voie să conducă maşini puternice
Tinerii sub 21 de ani nu vor mai avea voie să conducă maşini cu mai mult de 100 de cai putere, iar adolescenţii s-ar putea urca la volan doar cu însoţitor. Acestea sunt modificările codului rutier dezbătute acum de parlamentari, care au ca scop reducerea numărului de accidente.
![]()
În prezent, în Camera Deputaţilor se află în dezbatere un proiect de lege prin care parlamentarii speră că numărul accidentelor provocate de viteză va scădea.
Creşterea numărului de ore făcute la şcoala de şoferi sau înmulţirea radarelor de pe şosele sunt o parte dintre modificări, însă proiectul vine şi cu propuneri controversate. Tinerii sub 21 de ani nu ar mai avea voie să conducă maşini cu mai mult de 100 de cai putere.