Vizita la Cluj-Napoca a noului ambasador al Suediei

Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, domnul Radu Rațiu, a primit marți, 12 noiembrie a.c., vizita Excelenței Sale, doamna Anna Hällerman, noul Ambasador al Suediei la București.

Oficialul străin a fost însoțit de doamna Consilier Kamilla Lindström Rehbinder, Adjunctul Misiunii, și de domnul Carl Widell, Consul Onorific al Suediei în Cluj.

Cu prilejul întâlnirii ce a avut loc la sediul forului administrativ județean, vicepreședintele instituției a realizat o amplă prezentare a județului Cluj, a potenţialului economic şi investiţional al acestuia, precum și a entităților aflate în subordinea Consiliului Județean Cluj.

De asemenea, domnul Radu Rațiu a vorbit și despre unele dintre obiectivele de investiții ale forului administrativ județean, context în care a prezentat delegației oficiale proiectul de edificare a Spitalului Pediatric Monobloc, care va fi primul spital pediatric în sistem integrat construit de la zero, după Revoluție, de către o autoritate publică din România.

Totodată, din dorința de a convinge oaspeții în legătură cu avantajele pe care Clujul le prezintă din punct de vedere investiţional, vicepreședintele forului administrativ județean a precizat faptul că Clujul găzduiește un important centru universitar al țării, o forţă de muncă înalt calificată, profesionalizată şi vorbitoare de limbi străine, toate acestea fiind premise optime pentru atragerea agenților economici suedezi.