Deputatul PSD Marius Ostaficiuc: „Majorarea taxelor va duce, pe termen mediu, la colapsul întregului sistem economic”

Deputatul PSD Marius Ostaficiuc susţine că decizia Guvernului de a majora taxele şi impozitele riscă să se transforme într-un bumerang la adresa economiei, el precizând că statul ar trebui să revină asupra măsurii creşterii fiscalităţii pentru cei din mediul privat.

„În ultimele săptămâni se tot vorbeşte de o criză economică fără precedent, care va afecta toate domeniile de activitate şi care ar trebui să fie gestionată mult mai bine de statul român.

Guvernul a venit cu o serie de măsuri legislative pentru a putea face faţă acestei crize, măsuri care însă riscă să se transforme într-un bumerang asupra economiei întregii ţări. Una dintre situaţiile asupra căruia consider că statul trebuie să revină este cea privind taxele aplicate asupra mediului privat.

Guvernul a propus majorarea taxelor aplicate în zona privată, în speranţa unei colectări mai mari la venituri, dar lucrurile stau exact invers”, a precizat deputatul social-democrat, Marius Ostaficiuc.

Totodată, deputatul a adică statul trebuie să înțeleagă faptul că majorarea taxelor și impozitelor duce la colapsul sistemului economic

„Majorarea taxelor va duce, pe termen mediu, la colapsul întregului sistem economic. Creşterea taxelor şi impozitelor nu s-a dovedit niciodată o măsură bună, ci din contră. Consider că ar fi binevenită o iniţiativă”