Guvernul a eliminat compensarea prețului la „pompă”

Preţul carburanţilor a crescut, în ultima lună, cu 7,5% în cazul benzinei şi cu 6,4% în cazul motorinei, în unele locuri

Cu toate acestea, România se află pe primul loc în Uniunea Europeană în topul ţărilor cu cea mai ieftină benzină, în această perioadă, informează Rador.

În acelaşi timp, ţara noastră este situată pe locul trei între statele Uniunii Europene, în ceea ce priveşte cel mai mic preţ la motorină, după Bulgaria şi Malta.

De la 1 ianuarie, Guvernul a eliminat compensarea de 50 de bani la prețul carburantului, dar premierul Nicolae Ciucă explica că măsura va fi reintrodusă dacă prețurile vor depăși puterea de cumpărare a românilor.