Mesajul Ro-Alert cu „vremea rea” a ajuns la cetățeni exact în mijlocul „urgiei”. Unde e momentul avertizării populației?

În urmă cu câteva minute autoritățile locale au trimis un mesaj Ro Alert. Mesajul autorităților a ajuns după episodul cu „intensificări ale vântului, etc”, sau aproape că s-a depășit momentul

„Avertizare meteo-intensificari ale vântului, frecvente descărcări electrice, grindina averse torențiale care vor cumula local 25-30l/mp.

Perioada de valabilitate până la ora 17:30.

Evitați deplasările și luați măsuri de autoprotecție”, a fost mesajul trimis de către autoritățile locale

Mesajul Ro-Alert