Motivele pentru care urșii și-au schimbat radical comportamentul

Un studiu realizat de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură și Universitatea Transilvania din Brașov relevă motivele schimbării de comportament a populației de urs din România și explică de ce femelele cu pui sunt tot mai des întâlnite în apropierea marilor orașe. 

Concluziile cercetării au fost date ca exemplu de judecătorii Curții de Apel Brașov, care au respins solicitarea unei asociații de protecție a animalelor de suspendare a ordinului emis de Ministerul Mediului în anul 2023 privind numărul de exemplare de urs care pot fi vânate anual.

Specialiștii în domeniul silviculturii și cadrele didactice de la Universitatea Transilvania au concluzionat că „pentru populaţia de urs din România nu există o alternativă satisfăcătoare la derogare, având în vedere că sutele de relocări efectuate s-au dovedit neeficiente, urşii maturi relocați au revenit la locul de origine sau au creat conflicte în zonele de relocare şi a trebuit să fie eliminaţi”, este una dintre concluziile studiului citat de judecătorii din Brașov în motivarea de respingere a cererii asociației pentru protecția animalelor.

Specialiștii au recomandat să fie vânați în special masculii dominanți, care pun o presiune constantă pe exemplarele tinere şi mai ales pe femelele cu pui, acestea recurgând la părăsirea zonelor favorabile de trai şi apropiindu-se tot mai mult de zonele locuite, pentru a evita prădarea, se arată în studiul consultat de Libertatea.