Manipulare sau adevăr? Până unde poate merge ambiția politicienilor în goana lor după capital politic?
Educația prin exemple de bune practici a unui copil este responsabilitatea familiei. Un copil începe școala primară cu caracterul format încă de acasă – cei 7 ani de acasă. În perioada scolarizării, profesorii vor lucra la pregătirea lui educațională care îl va forma ca viitor om
Cu toții suntem deacord că fenomenul bullying-ului în școli este un subiect tabu în toată țara iar în alte țări se manifestă la un nivel foarte avansat. Odată identificat, familia trebuie să își asume un rol determinant în educația și formarea profesională a propiului copil. Împreună cu profesorii și cadrele medicale pot forma o echipă pentru identificare soluțiilor de-a menține sub control a acestui fenomen.
Adversarii politici cer demisia conducerii ISJ Cluj.
Sub impulsul unor gânduri ascunse, adversari politici au profitat de atmosfera tensionată din jurul incidentului de bullying petrecut recent la Colegiul George Coșbuc pentru a arunca cu noroi în reprezentanții Inspectoratului Școlar Cluj. Cine poate garanta că demisia inspectorului general ISJ, Marinela Marc poate conduce la combaterea fenomenului de bullying în scoală? Este limpede că acum totul este privit în cheie politică.
Întrebare „capcană”: Oare nu ar trebui lăsată justiția să facă dreptate în acest caz?
Atâta timp cât, de fiecare dată, vom căuta vinovații în altă parte lăsându-ne conduși de stările emoționale create artificial de către unii politicieni în jurul acestor evenimente cu impact emoțional, fenomenul nu poate fi ținut sub control. Ambiția unor politicieni de-a ieșii în față prin astfel de evenimente regretabile pentru a-și crește notorietatea și capitalul electoral nu poate fi considerată o soluție viabilă in acest caz
Câtă credibilitate mai poate avea acel politician sau acel grup de politicieni care doresc să adune capital politic profitând de un eveniment neplăcut petrecut intre copii?
Cât de rău voitori trebuie să fie cei care vor sa găsească un „țap ispasitor” pe oricine altcineva uitând că familia joacă un rol important in educația copilului
Intervenția medicilor psihologi poate fi soluția! Profesorii NU sunt pshihologi
În realitate! Profesorii- cadrele didactice nu pot face mare lucru, înafara faptului de-a se transforma în gardieni iar în timpul orelor la clasă să creeze o atmosferă plăcută bazată pe elemente de bune practici. Aceasta este o ameliorere temporară a problemei! Fiind un caz medical rolul medicilor psihologi este foarte important! Dacă nu se intervine promt în perioada de manifestare timpurie este posibil ca într-o zi, într-o altă etapă a vieții, să scape de sub control când nimeni nu mai poate face nimic iar „victimele” acestora să plătească scump.
Totuși avem convingerea că justiția va face lumină în acest caz. Arătand cu degetul spre o terță persoană pentru lipsa educație părintești este o cale o lipsa de neglijență ce poate avea urmari în viitor.