Replica profesorilor la declarația „șefului de la educație”,Sorin Cîmpeanu, privind descentralizarea instituțiilor

„Profesorii de la Palatele și Cluburile Copiilor din România educată” revin cu replică la declarația ministrului Cîmpeanu privind descentralizarea instituțiilor și compară ce spune acesta cu ce scria Caragiale

„Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale”, spun într-un mesaj transmis către Edupedu.ro, profesorii din cadrul palatelor și cluburilor copiilor din țară. “Cu alte cuvinte, Palatele și Cluburile Copiilor din țară nu se desființează, dar, de fapt, prin prisma noii legi a învățământului, riscă să piardă statutul de instituții de educație, adică exact scopul pentru care există”, explică mesajul.

Ministrul a răspuns ieri punctului de vedere al Palatului Copiilor din Vaslui, care atrăgea atenția că profesorii din aceste instituții își pierd statutul de cadru didactic și devin funcționari publici:

„profesorii de la palatele și cluburile copiilor sunt forțați să aleagă între două rele: să rămână ca simpli angajați, în care examenele date înainte pentru a se specializa în cariera de profesor nu mai sunt luate în considerație sau să se detașeze în învățământul de masă, pe o altă catedră… inexistentă.”

Profesorii din cadrul Palatelor și Cluburilor sportive din țară au revenit cu un punct de vedere într-un mesaj transmis azi către Edupedu.ro. „Palatele și cluburile elevilor vor fi date în grija consiliilor locale. Dascălii din aceste instituții își vor pierde statutul de profesor”, se arată în mesaj.